środa, 4 grudnia 2013

Z życia THERIOSa: kaszlący york


Widoczna na zdjęciu rtg zapadnięta tchawica.
Niedawno trafił do nas 2-letni york, u którego od dłuższego czasu występował kaszel. Raz większy, raz mniejszy, najgorzej było przy zdenerwowaniu i powitaniach. Yorczysko zaprezentowało nam taki atak w całej okazałości. Biedaczek stał z wyciągniętą głową, wytrzeszczonymi oczami i ledwo łapał oddech. Leki pomagały tylko na chwilę, problem ciągle wracał.

W PW THERIOS wykonaliśmy zdjęcia rentgenowskie szyi i klatki piersiowej, dr Ingarden zbadał w znieczuleniu jamę ustną i podniebienie miękkie, wykonane zostały badania krwi.

Rozpoznanie: zapadanie tchawicy i jej silne zapalenie, za długie podniebienie miękkie, przetrwałe zęby mleczne.

Co dalej? 
Najpierw trzeba było wygoić stan zapalny. Potem podjęcie decyzji o zabiegu.

Na czym polegał zabieg? 
Dr Jacek Ingarden pod kontrola fluoroskopu wprowadził yorczkowi do tchawicy specjalny stent, czyli siatkę z niedrażniącego tkanek nitinolu.Stent ma zapobiegać zapadaniu się światła tchawicy. Dodatkowo konieczne było skrócenie podniebienia miękkiego i usunięcie mleczaków. Zabieg przebiegł bez powikłań, pacjent i ekipa Theriosa dobrze się spisali :)
Poniżej kilka zdjęć z zabiegu. Więcej informacji o zapadaniu tchawicy TUTAJ >> 

Pacjent przygotowany do zabiegu. Widoczna po bokach stołu operacyjnego maszyneria to fluoroskop, dzięki któremu można było śródoperacyjnie kontrolować umiejscowienie stentu. 


Dr Jacek Ingarden pod kontrolą fluoroskopu implantuje stent dotchawiczy.
Implantacja stentu.
Skracanie podniebienia miękkiego.
Końcowy efekt widoczny na kontrolnym zdjęciu rtg: stent.

8 komentarzy:

 1. jaki jest koszt takiego zabiegu?czy 13 letni pies kwalifikuje sie do takiego zabiegu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Koszt ok 3000 PLN. Przed zabiegiem konieczna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu i dobre wymierzenie stentu. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań z powodu innych chorób, to 13-letni psiak jak najbardziej się kwalifikuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. jaka jest skuteczność takiej operacji w Polsce? ( gdzieś przeczytałam że w USA wynosi 70 %), jakie mogą być skutki uboczne? czy przyjmują Państwo tylko w Myslenicach ? (jestem z woj.. podlaskiego- moja 5-letnia yorczka ma IV stopień zapaści tchawicy)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja Sofi była dziś na Endoskopii, ma zapaść 3 stopnia, za 5 miesięcy będzie miała właśnie tą operacje, koszt operacji jest dość wysoki, ale uważam że jeżeli zwierzaka kochamy zrobimy dla niego wszystko, mi np serce pęka patrząc na jej napady duszącego kaszlu głównie rano po przebudzeniu :( ma dopiero 5 miesięcy a tak cierpi ... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Moniko,bardzo prosze o kontakt, moja 6-miesieczna suczka yorka ma podobna sytuacje,poszukuje osoby,ktora zmaga sie z podobnym problemem w tak mlodym wieku,bede bardzo wdzieczna jesli sie Pani odezwie,moj mail: ananas066@wp.pl bardzo dziekuje,pozdrawiam

   Usuń
  2. Sofi wczoraj w klinice Therios miała zakładany stent, poniewaz jej stan się znacznie pogorszył ,jesteśmy mile zaskoczeni pierwszymi chwilami po operacji :) jest lepiej niz się spodziewaliśmy, napisałm do pani emaila.

   Usuń
  3. Pani ,Moniko proszę o podanie maila , góry dziękuje Angela

   Usuń
 5. dzień dobry.ile jest stentowanie psa szpic?Jak długo trwa operacja?Jestem z Kijowa, chcą doprowadzić psa do pracy.z góry dziękuję za odpowiedź. Olga

  OdpowiedzUsuń